image3.jpg

סגל התכנית 2018

  

Daniel Birnbaum - faceמר דניאל בירבנבאום
דינאל בירנבאום הוא בוגר אוניברסיטת אוברלין, ארה"ב ומוסמך החוג לספרות השוואתית
באוניברסיטה העברית בירושלים. 
הוא מלמד יידיש באוניברסיטת תל אביב מאז 2007, גם במסגרת תכנית הקיץ הבינלאומית ליידיש וגם במסגרת בית הספר לשפות במהלך שנת הלימודים. 
דניאל בירנבאום חיבר ספר ללימוד יידיש לתלמידי שנה ראשונה ושניה, כמו גם תכנית מקוונת ללימוד יידיש. עבודת התיזה שלו, על הספר פישקה החיגר מאת מנדלי מוכר ספרים, זכתה לפרס הצטיינות במחקר יידיש מאת בית שלום עליכם. 
 
 
Yuri Vedenyapinדר' יורי וועדעניאַפּין

יורי הוא חבר סגל המחלקה ללימודי יהדות באוניברסיטת מק'גיל, מונטאירל. הוא ולימד שפה ותרבות יידיש גם באוניברסיטת קולומביה, אוניברסיטת קיימברידג', אוניברסיטת מוסקבה, Yiddish Book Center, תכנית הקיץ ליידיש בוומיאר, תכנית הקיץ ליידיש בוורשה, ועוד.
 
יורי הוא בוגר אוניברסיטת הרווארד ומוסמך אוניברסיטת קולומביה. בימים אלה כותב יורי את עבודת הדוקטורט שלו על ספרות מסעות ביידיש.
 
תחומי המחקר שלו כוללים דיאלקטים ביידיש והיסטוריה מסופרת בעל פה. הוא קיים ראיונות עם כותבים, שחקנים , וחברי קהילות חסידיות דוברי יידיש. הוא לומד משחק בבית הספר Schepkin במוסקבה, ומבצע שירים ביידיש ושפות אחרות.
 
 
 
Miriam Trinh

דר' מרים טרין 

דר' מרים טרין נולדה בפולין, גדלה בגרמניה ועלתה לישראל בגיל 19. היא בוגרת החוגים לפילוסופיה ויידיש באוניברסיטה העברית בירושלים, ובוגרת החוג לספרות יידיש באוניברסיטאות סורבון- פריז ושטרסבורג. היא בעלת תואר דוקטור לספרות יידיש מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

דר' טרין לימדה שפה וספרות יידיש ברמות שונות ב - Maison de la Culture Yiddish, בפריז, בתוכניות הקיץ הבינלאומיות ליידיש בוולינה ושטרסבורג, במרכז ללימודי עברית ויהדות של אוניברסיטת אוקספורד, באוניברסיטת תל-אביב ובבית שלום עליכם. בשנים 2013-2015 שהתה דר' טרין כעמיתת מחקר  לפוסט-דוקטורט באוניברסיטת ג'ון הופקינס, בליטמור, ארה"ב. תחומי המחקר של דר' טרין הם ספרות יידיש בזמן השואה, והתגובה הספרותית הרב-לשונית של יהדות אירופה לעליית הנאציזם. 

 

Eliezer Niborskiמר אליעזר ניבורסקי 

אליעזר ניבורסקי נולד בבואנוס איירס, ארגנטינה, וגדל בפריז, למשפחה דוברת יידיש. הוא בוגר ומוסמך במתמטיקה מאוניברסיטאות בפריז, ליון ושטרסבורג. אליעזר לימד מתמטיקה בבתי ספר תיכונים בצרפת, במשך מספר שנים. מאז שנת 2004 הוא חי בירושלים, ומשתתף בפרויקט ביבליוגרפי משותף של האוניברסיטה העברית והספרייה הלאומית: אינדקס של כתבי עת ביידיש. במהלך עשר השנים האחרונות הוא מלמד יידיש בתכניות קיץ בינלאומיות בתל אביב, ווילנה וניו-יורק. 

 

  

Yitskhok-NIBORSKIפרופסור יצחק ניבורסקי, המרכז לתרבות יידיש – פריז

פרופסור ניבורסקי מלמד יידיש באוניברסיטת פריז VII, במכון הלאומי ללשונות המזרח, בספריית מדן – המרכז לתרבות יידיש, ובקורסי יידיש באוניברסיטת קולומביה, אוניברסיטת אוקספורד, בריסל, מוסקבה, וילנה, מודנה, ירושלים ותל אביב.

פרופ' ניבורסקי היה בין מקימי החברה ללימוד יידיש – GEFYL, אשר התחילה את המסורת של אירועים רבי משתתפים באירופה, כתמריץ ללימוד מעמיק של יידיש. הוא גם מילא תפקיד מרכזי בהקמת מרכז אירופאי מוביל ללימוד ותרבות יידיש בפריז.

בין פיסומיו: מילון יידיש- ספרדי (1979), מילון יידיש- צרפתי, בשותפות עם ברל ווייסבראָט ושמעון נויבערג (2002), ומילון של המילים מלשון הקודש השגורות ביידיש, בשותפות עם אליעזר ניבאַרסקי, ש. נויבערג ונטליה קריניצקה (1999, מהדורה מורחבת 2012). סיפרו פֿון אַ פּוסטן פֿאַס, המכיל מבחר משיריו וסיפוריו שנכתבו במשך 30 שנה, פורסם בפריז ב- 1996.

 

lea skibaגב' לאה סקיבא

לאה הינה בעלת תואר ראשון, תואר שני, ותעודת הוראה ביידיש ועברית מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

לאה סקיבא מלמדת יידיש בבתי ספר תיכוניים, במכללה האקדמית לחיוך ע"ש דוד ילין, האוניברסיטה העממית, והאוניברסיטה העברית מאז 1982. היא כיהנה בצוות להכנת תכנית הלימודים ביידיש לבתי הספר התיכוניים הממלכתיים והממלכתיים-דתיים מטעם משרד החינוך. בנוסף, הקימה וניהלה את מעבדת לימודי היידיש הממוחשבת במכללת דוד ילין. לאה סקיבא חיברה מספר ספרים ותכניות מחשב ללימוד יידיש איתם היא מלמדת.

לאה סקיבא מלמדת בתכנית הקיץ הבינלאומית ללימודי יידיש ע"ש נעמי פרוור כדר באוניברסיטת תל אביב, מאז הקמתה בשנת 2006.

 

Sasha Polyanדר' אלכסנדרה פוליאן - אוניברסיטת מוסקבה

אלכסנדרה פוליאן כתבה את הדוקטורט שלה בבלשנות תאורטית במכון לבלשנות (האקדמיה הממלכתית למדעים, רוסיה). היא עובדת בתפקיד חוקרת בכירה במחלקה למדעי יהודות במכון ללימודי אסיה ואפריקה באוניברסיטת מוסקבה. היא גם מלמדת שם עברית, יידיש, דו-לשוניות של היהודים וספרות יידיש.

היא לימדה שפה ותרבות יידיש במסגרות אקדמיות ולא-אקדמיות: באוניברסיטת מוסקבה, ב"פרוג'קט ג'ודאיקה" (האוניברסיטה למדעי הרוח של רוסיה בשיתוף פעולה עם הסמינריה התאולוגית היהודית, ניו-יורק), במסגרת הפרויקט "אשכולות", באוניברסיטה היהודית בחרקוב, בקהילות יהודיות של ריגה ומינסק ובתכנית הקיץ ליידיש בווילנה.

היא גם משמשת כתבת רדיו ביידיש בשביל תחנת הרדיו של העיתון "פארווערטס".

תחומי המחקר שלה כוללים ספרות יידיש ועברית, בלשנות תאורטית, בלשנות חברטית, תורת שירה, דיאלקטים של יידיש ואתנוגרפיה ופולקלור של האשכנזים. היא השתתפה במסעות אנתרופולוגיים וקיימה ריאיונות רבים עם דוברי יידיש באוקראינה, במולדובה, בבלארוס ובלטביה.

 

Ester

גב' אסתר רוז'נסקי
אסתר רוז'נסקי החלה ללמד יידיש בבתי הספר היהודיים של בואנוס איירס, שבהם התחנכה, בגיל 18, בזמן לימודיה לתעודת הוראה.

בבואנוס איירס לימדה אסתר שפה וספרות יידיש לכל הרמות, החל בבית הספר היסודי ועד להכשרת מורים ואוניברסיטה. בנוסף להוראה ניהלה אסתר את מחלקת הוראת יידיש במכללה להוראת מורים של הקהילה היהודית בבואנוס איירס. כמו כן, הקימה וניהלה את מחלקת התרגום של תחנת הטלוויזיה אלף נטווקרס, שבה תרגמה סרטים ותכניות טלוויזיה ליידיש. אסתר רוז'נסקי גם עסקה בתרגום סימולטני ליידיש.

בישראל, מלמדת אסתר רוז'נסקי שפה וספרות יידיש בבית שלום עליכם ובתכנית הקיץ הבינלאומית ללימודי יידיש ע"ש נעמי פרוור כדר באוניברסיטת תל אביב, מאז הקמתה בשנת 2006.

   

New Cammy

פרופסור ג'סטין קאמי – סמית' קולג' – ארה"ב

פרופסור ג'סטין קאמי הוא בעל תואר דוקטור במדעי היהדות מאוניברסיטת הרווארד. פרו' קאמי מלמד מדעי היהדות וספרות השוואתית בסמית' קולג' במסצ'וסטס, ארה"ב, שבו הוא מכהן כראש התכנית למדעי היהדות. מחקרו של פרופ' קאמי עוסק בספרות יהודית מודרנית ותרבות יהודית מזרח אירופאית.

בנוסף לעבודתו בסמית' קולג' הוא שימש כחוקר בכיר בנושא השואה וכמרצה אורח של החג לאנגלית באוניברסיטת UCLA, ובתכנית הקיץ ליידיש באוניברסיטת תל-אביב. בשנת 2006 זכה פרופ' קאמי בפרס Sherrerd להצטיינות בהוראה מטעם סמית' קולג'

בין פרסומיו: הספר יונג וילנה, תרבות יידיש של הדור האחרון, עתיד להתפרסם בהוצאת אוניברסיטת אינדיאנה, עורך שותף של Arguing the Modern Jewish Canon: Essays on Literature and Culture, ומתרגם ועורך של ספר הזיכרונות של הינדה ברגמן: On Long Winter Nights: Memoirs of a Jewish Family in a Galician Township, 1870-1900. , וכן מאמרים בנושאים שונים.

 

Marc Caplanפרופסור מרק קפלן
 
פרופסור קפלן הוא יליד לואיזיאנה, ובוגר אוניברסיטת ייל. ב – 2003 קיבל תואר דוקטור לספרות השוואתית מאוניברסיטת ניו-יורק. מאז הוא לימד באוניברסיטת אינדיאנה, אוניברסיטת פנסילבניה, אוניברסיטת הרווארד, ואוניברסיטת ג'ונס הופקינס. בנוסף, היה מרצה אורח באוניברסיטת קונסטנץ בגרמניה, המרכז להיסטוריה יהודית בניו יורק, ואוניברסיטת מישיגן באן ארבר.
 
 ב – 2011 פרסם פרופסור קפלן את הספר: How Strange the Change: Language, Temporality, ,and Narrative Form in Peripheral Modernisms העוסק בהשוואה בין ספרות יידיש לספרות אפריקאית, בהוצאת אוניברסיטת סטנפורד. פרופסור קפלן משמש כמרצה בכיר אורח באוניברסיטת ייל, וכותב את ספרו השני, על ספרות יידיש שנכתבה בגרמניה בתקופת ויימאר, בהשוואה לספרות, תיאטרון, וקולנוע גרמניים מאותה התקופה.