נעמי פרוור כדר – ביוגרפיה

נעמי פרוור כדר

ד"ר נעמי פרוור כדר

ד"ר נעמי פרוור כדר (2010-1949) הייתה אשת חינוך בכל לבה ומרצה, חוקרת, מורה לחיים ואשת חזון. בקסמה האישי ובאישיות הכובשת שלה, הצליחה נעמי להעביר לדורות הבאים את נפלאות שפת היידיש ואת פניני התרבות שלה.

נעמי נולדה בניו יורק שבארצות הברית, אך כשסיימה את לימודי הקולג' החליטה לעלות לישראל, ובה הקימה בית ומשפחה. בתחילת שנות ה-70 סיימה נעמי את לימודיה באוניברסיטה העברית בירושלים, וקיבלה תעודת הוראה. שנותיה הראשונות כמורה בישראל הוקדשו להוראת אנגלית בבתי ספר תיכוניים וכן בתוכניות מיוחדות לתלמידים בעלי לקויות למידה.

כבת לניצולי שואה הבינה נעמי כבר בגיל צעיר את חשיבות השמירה על השפה ועל המסורת, ועל כן החלה לעסוק בלימוד ובהוראה של שפת היידיש. היא הקדישה את זמנה להקמת בתי ספר לילדים להוראת יידיש, לפיתוח תוכניות לימודים, להכשרת מורים להוראת השפה, ולקיום המורשת המפוארת של היידיש והנחלתה לדורות הבאים. נוסף על פעילויותיה אלו, הקפידה להמשיך וללמד יידיש ותרבותה גם במסגרת אקדמית ב-Columbia University, ב- Jewish Theological Seminary וכן בתוכניות הקיץ בלשון, ספרות ותרבות היידיש ע"ש אוריאל וויינרייך של Columbia University/YIVO, ב-Free University of Brussels Summer Program ובתוכנית לימודי הקיץ של אוניברסיטת תל אביב, שבה נמנתה עם המורות הבכירות שהתוו את דרכה של התוכנית.

תלמידיה מספרים, שללמוד בכיתה של נעמי הייתה חוויה מעשירה ויוצאת דופן. כל מי שנכנס לכיתתה כאילו נכנס לעולם מופלא של ידע, עולם של שירים, סיפורים ודיונים מרתקים. זה היה שילוב מנצח שבעזרתו הצליחה נעמי להתחבר לתלמידים רבים מכל שכבות האוכלוסייה ומכל הגילים. נעמי השקיעה את כל מרצה בתלמידיה וגם בתקופה שבה נאבקה במחלת הסרטן התעקשה להמשיך וללמד בכיתה ולתת את כל כולה.

משיכתה העזה של נעמי לשפת היידיש ולתרבות שלה הובילה אותה באופן טבעי ללימודי דוקטורט ב- Columbia University. עבודת המחקר שלה עסקה בשילוב התרבות היידיש בתרבות האמריקאית כפי שהשתקף בעיתוני ילדים ביידיש בארצות הברית בין השנים 1917 ל-1950.

כחוקרת ספרות ילדים ביידיש הוזמנה נעמי להציג את מחקריה בכינוסים שונים, ובהם ה- Association for Jewish Studies Conference - AJS. היא הייתה חברה בוועד המייסד של מחלקת היידיש ב-Modern Language Association - MLA, וכן כתבה ביקורות ומאמרים ב-Mendele Review וב-אויפן שוועל.

בשנים האחרונות, ובמקביל למאבקה העיקש במחלת הסרטן, המשיכה נעמי לעסוק במרץ בחקר היידיש ובהוראתה, וכן יזמה, הובילה ופיתחה תוכנית פדגוגית מיוחדת ללימוד אנגלית ברשת - BrainPOP ESL. הודות ל-BrainPOP ESL המורשת של נעמי נשמרת גם לאחר מותה, והתפיסה הפדגוגית הייחודית שלה, שמשלבת חוויה והנאה בלימוד שפה שנייה, ממשיכה להשפיע על מיליוני תלמידים בכל העולם.

נעמי חיה את חייה בתשוקה אינסופית לכל מה שהאמינה בו: ערכי המשפחה, חינוך, מסורת, אהבת ישראל ואהבת היידיש.

ב- 23 בפברואר 2010, ט' באדר תש"ע, נפטרה ד"ר נעמי פרוור כדר ז"ל, וכולנו איבדנו אשת חיל ודמות מופת. החזון החינוכי של נעמי, ההשראה שלה והמורשת שלה, ימשיכו ללוות אותנו לנצח ולגעת בלבותיהם של תלמידים ומורים ברחבי העולם.

"'קרן נעמי" הוקמה לזכרה של ד"ר נעמי פרוור כדר ז"ל.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>