סגל התכנית

סגל התכנית 2024:

  

דר' יעד בירן

בעל תואר דוקטור מהאוניברסיטה העברית בירושלים. מחקרו עוסק במסעות סופרי יידיש לארץ ישראל במחצית הראשונה של המאה העשרים. הוא מלמד שפה וספרות יידיש באוניברסיטת חיפה ובבית שלום עליכם.

בירן הוא סופר ותסריטאי. ספר סיפוריו "לצחוק עם לטאות" ראה אור בהוצאת זמורה-ביתן בשנת 2017. הוא כותב את תכניות "אסתּרס קאַבאַרעט" - קברט יידיש שנולד בבית שלום עליכם ומופיע ברחבי הארץ.

בירן הוא גם מורה דרך ויוצר פרויקט הסיורים "יידיש ברחובות" שבמסגרתו הוא מדריך סיורים בעקבות תרבות יידיש בתל אביב ובירושלים.

 

 
 

דר' מרים טרין

דר' מרים טרין נולדה בפולין, גדלה בגרמניה ועלתה לישראל בגיל 19. היא בוגרת החוגים לפילוסופיה ויידיש באוניברסיטה העברית בירושלים, ובוגרת החוג לספרות יידיש באוניברסיטאות סורבון- פריז ושטרסבורג. היא בעלת תואר דוקטור לספרות יידיש מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

דר' טרין לימדה שפה וספרות יידיש ברמות שונות בפריז, וילנה שטרסבורג, אוקספורד, ניו יורק ותל-אביב. בשנים 2013 - 2015 שהתה כעמיתת מחקר לפוסט-דוקטורט באוניברסיטת ג'ון הופקינס, בליטמור, ארה"ב. תחומי המחקר של דר' טרין הם ספרות יידיש בזמן השואה, והתגובה הספרותית הרב-לשונית של יהדות אירופה לעליית הנאציזם. כיום היא מלמדת יידיש באוניברסיטה העברית בירושלים. יחד עם אליעזר ניבורסקי ייסדה בשנת 2018 מרכז יידיש בשם "י אָ ייִדיש־אָרט", המציע מגוון רחב של קורסים ופעילויות יידיש בישראל וברחבי העולם.

 
 
 

מר אליעזר ניבורסקי

אליעזר ניבורסקי נולד בבואנוס איירס, ארגנטינה, וגדל בפריז, למשפחה דוברת יידיש. הוא בוגר ומוסמך במתמטיקה מאוניברסיטאות בליון ושטרסבורג. אליעזר לימד מתמטיקה בבתי ספר תיכונים בצרפת, במשך מספר שנים. 

מאז שנת 2004 הוא חי בירושלים, ומשתתף בפרויקט ביבליוגרפי משותף של בית שלום עליכם והספרייה הלאומית: מפתח עיתונות יידיש. במהלך חמש עשרה השנים האחרונות הוא מלמד יידיש בתכניות קיץ בינלאומיות בתל אביב, ווילנה, ברלין וניו-יורק.

 

 

פרופסור ג'סטין קאמי – סמית' קולג' , ארה"ב

פרופסור ג'סטין קאמי הוא בעל תואר דוקטור במדעי היהדות מאוניברסיטת הרווארד. פרופ' קאמי מלמד מדעי היהדות וספרות השוואתית בסמית' קולג' במסצ'וסטס, ארה"ב, שבו הוא מכהן כראש התכנית למדעי היהדות. בנוסף, הוא משתתף בפרוייקט “Yiddish Matters”  של מרכז פרנקל ללימודי יהדות באוניברסיטת מישיגן (2020), שימש כמתרגם ב – Yiddish Book Center  (2018-19), כחוקר במכון מחקר השואה של יד ושם (2014), וכחוקר בכיר בתחום השואה באוניברסיטת קליפורניה לוס אנג'לס – UCLA (2009).

פרופ' קאמי הוא חבר בסגל תכנית הקיץ ליידיש באוניברסיטת תל אביב מאז 2007, וכן חבר בסגל תכנית הקיץ ע"ש שטיינר ב – Yiddish Book Center.

בשנת 2006 זכה פרופ' קאמי בפרס Sherrerd להצטיינות בהוראה מטעם סמית' קולג'

פרופ' קאמי פרסם מאמרים בנושאים: "משפט  שומר" מאת שלום עליכם (אותו הוא גם תרגם), הקבוצות הספרותיות יונג וילנה ויונגווולד, חיים גראד, ואברהם סוצקבר. תרגומו של ספר הזיכרונות מגטו ורשה מאת אברהם סוצקבר, ראה אור בשנת 2021.
למידע נוסף על פרסומיו: https://www.smith.edu/academics/faculty/justin-cammy

 

​פרופסור דוד רוסקיס - Jewish Theological Seminary, האוניברסיטה העברית בירושלים

יליד מונטריאול, קנדה, פרופ' דוד ג. רוסקיס הוא היסטוריון תרבות, בעל פרסומים רבים בנושאים של סיפור ספורים ביידיש, תגובות יהודיות לקטסטרופה,  ספרות שואה וזכרון.

ספריו האחרונים הם: Yiddishlands: A Memoir, Holocaust Literature: A History and Guide, נכתב בשיתוף עם נעמי דיאמנטי (2012);
יהודיבור: מסות על תרבות יידיש (2018);   ו - Voices from the Warsaw Ghetto (2019).

פרופסור רוסקיס מלמד יידיש וספרות יהודית מודרנית  ב- Jewish Theological Seminary ובאוניברסיטה העברית בירושלים.

ב – 1981 (בשיתוך אלן מינץ המנוח), הוא יסד את Prooftexts: A Journal of Jewish Literary History,
ושימש במשך 18 שנים כעורך ראשי של New Yiddish Library.

פרופ' רוסקיס  נבחר לאקדמיה האמריקאית לאומנות ומדעים בשנת 2012.

 

 
     

 


 
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>